Poradnia Onkologiczna dla Młodych Dorosłych (POMD)
W 2022 roku w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach została otworzona Poradnia Onkologiczna dla Młodych Dorosłych (POMD) w wieku od 18 do 39 lat, dedykowana chorym którzy zachorowali na nowotwór złośliwy w wieku poniżej 18 lat i rozpoczęli leczenie onkologiczne w Oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
W ramach POMD prowadzona jest kontrola onkologiczna, jak i kompleksowe monitorowanie pod kątem późnych powikłań leczenia onkologicznego przez wielodyscyplinarny zespół. We współpracy z gronem specjalistów, prowadzona jest diagnostyka powikłań przeprowadzonego leczenia onkologicznego, w tym zaburzeń neurologicznych, endokrynologicznych, kardiologicznych, laryngologicznych, okulistycznych, hematologicznych, czy pulmonologicznych. Prowadzona jest również profilaktyka nowotworów wtórnych oraz kolejnych pierwotnych. W ramach poradni pacjenci mogą skorzystać z konsultacji psychologicznych, neurologopedycznych i dietetycznych.
Poradnia Młodych Dorosłych działa w każdy wtorek w godzinach 12-14 w Zakładzie Radioterapii w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach przy ulicy Wybrzeże AK 15 (I piętro). Na wizytę należy zgłosić się do rejestracji Zakładu.
Termin wizyty można ustalić z Koordynatorem Poradni telefonicznie: 784 981 893 od poniedziałku do piątku w godzinach między 8 a 14.30 lub mailowo: agnieszka.szczyrba@gliwice.nio.gov.pl. Więcej informacji o poradni
Poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego
Poradnik „Mali wielcy ludzie. Pierwsze kroki w dorosłość ozdrowieńców nowotworów wieku dziecięcego. Poradnik dla dorosłych po leczeniu onkologicznym nowotworów wieku dziecięcego.” to praca 16 specjalistów, którzy w codziennej praktyce zajmują się dziećmi chorymi na nowotwory oraz ozdrowieńcami. Pod redakcją dr n. med Aleksandry Napieralskiej specjaliści z zakresu pediatrii, onkologii dziecięcej, radioterapii, neurologii, endokrynologii, dermatologii, neurochirurgii, ortopedii, kardiologii, chirurgii, neurologopedii, psychologii oraz stomatologii przygotowali kolejne rozdziały poświęcone leczeniu i jego skutkom.
Tematami, które zostały poruszone w tej broszurze, są również kwestie dotyczące zdrowego trybu życia, badań profilaktycznych oraz kodeksu walki z rakiem. Co ważne! Zawarte w poradniku wytyczne i porady są w zgodzie z zaleceniami polskich i zagranicznych Towarzystw Onkologii i Hematologii Dziecięcej.
Poradnik został wydany przez Polską Ligę Walki z Rakiem. Był jednym z trzech projektów, które zwyciężyły w kategorii „Życie po raku”, VI edycji konkursu ONKOgranty Polskiej Ligi Walki z Rakiem. W wersji papierowej poradnik można otrzymać w Poradni Onkologicznej dla Młodych Dorosłych w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.
Poszczególne rozdziały poradnika do pobrania (pliki pdf):
Mali Wielcy Ludzie – Spis treści i Wstęp
1. Epidemiologia. Informacje wstępne dotyczące leczenia nowotworów u dzieci
2. Aspekty leczenia onkologicznego – chemioterapia, czyli leczenie systemowe i jej powikłania
3. Aspekty leczenia onkologicznego – leczenie operacyjne – rola chirurga
4. Aspekty leczenia onkologicznego – leczenie operacyjne – rola neurochirurga
5. Aspekty leczenia onkologicznego – leczenie operacyjne – rola ortopedy
6. Aspekty leczenia onkologicznego – radioterapia, czyli leczenie promieniowaniem jonizującym
7. Powikłania endokrynologiczne
8. Powikłania kardiologiczne
9. Powikłania laryngologiczne
10. Powikłania ortopedyczne i aktywność fizyczna
11. Powikłania okulistyczne
12. Powikłania dermatologiczne
13. Powikłania ze strony układu moczowego
14. Powikłania płucne
15. Powikłania ze strony przewodu pokarmowego
16. Powikłania neurologiczne
17. Zaburzenia mowy i języka
18. Powikłania stomatologiczne
19. Życie seksualne, rodzicielstwo i zachowanie płodności
20. Zdrowie psychiczne i życie w społeczeństwie
21. Wtórne nowotwory
22. Zdrowy tryb życia-żywienie
23. Kodeks walki z rakiem